Пейзажная аллея
Автор Ника Киевлянка
Пейзажна алея – фантастично гарне місце у центрі Києва. Але воно не просто гарне, а ще й має цікаву історію, звернувшись до якої, ми дізнаємося, що ця місцевість сьогодні перебуває під охороною ЮНЕСКО і входить до заповідника «Стародавній Київ». (Примітка: насправді, з проекту «Стародавній Київ» була реалізована лише алея…)
Стоїть це казкове місце на Старокиївській горі, яка колись була центром стародавнього Києва. Тут проходили лінії оборонних споруд Києва, а лише в 1980 році на місці давніх валів з’явилася Пейзажна алея. Вона була створена за проектом архітектора Аврама Мілецького, як вже зазначалося, понад 30 років тому, але лише 14 листопада 2009 року там було офіційно відкрито дитячий парк. Ми вже давно замислюємося над питанням: кому спало на думку створення цього шматочку Раю у центрі великого міста?
Автором ідеї скульптур дитячого парку на Пейзажній алеї стала Ольга Кондрацька, архітектор-дизайнер, а втілив її задуми у життя скульптор Костянтин Скретуцький. Серед його робіт – вуличні скульптури Летюча корова, Балерина, Їжачок у тумані тощо. Про створення Пейзажної алеї сам скульптор каже: «Пейзажная аллея была замусоренными задворками. Мне предложили поучаствовать в облагораживании этого места. Нужно было агрессивно разбавить серую обстановку, поэтому выбраны такие непривычные для Киева формы, цвета и эмоции. Так и появилась первая площадка, которая притягивает людей…». У створенні скульптур брала участь також і художниця Леся Кара-Коця.
Дістатися сюди можна кількома шляхами. 1 – піднятися Андріївським узвозом, 2 – дійти пішки від станції метро Золоті Ворота (по вулиці Володимирській), 3 – від Майдану Незалежності проїхати тролейбусом № 16 або № 18 дві зупинки, 4 – від станції метро Лук’янівська їхати цими ж тролейбусами до зупинки Львівська площа – і знайти вхід через двори. І тут, у цьому затишному місці, ми можемо відчути себе дітьми й забути про логічні пояснення й обґрунтування, які зазвичай переслідують нас у житті, - адже на Пейзажній алеї ми побачимо істот, яких немає більше ніде у світі: величезні шалені горобці; закохані зебри, а також лелека, закоханий у жабу; летючі шестилапі тигри; лави у вигляді кроля, кота, горобця (а також лава-гойдалка, лава-будинок, лава-кавун, лава-окуляри й лава-ліжко); стоногі коти, що, роззявивши пащі, прагнуть вхопити нас! Крім незвичного світу фауни, ми можемо побачити там ще й інші цікаві роботи цікавих авторів: янголята на горах з подушок, хлопчики-«веселка», сир для мишки, гойдалка-черепашка та багато інших цікавинок. Деякі скульптури вкриті різнокольоровою мозаїкою, і це ще більше приваблює дітлахів, що люблять все яскраве й радісне. І на цьому дива Пейзажної алеї не завершуються - пізніше, у 2010 році, там з`явився майданчик «Аліса у країні чудес». Дитячі гірки зроблені за мотивами роману, тут є дійові особи: чарівний кролик, гусінь, чеширский кіт… Всі вони ніби вийшли з книги й оселилися тут, щоб тішити діток й дорослих своєю присутністю.
Постає питання: як громадськості прийшла така ідея – створити це місце? Насправді, тут є трохи трагічності. Міністерство закордонних справ прагнуло забрати у місцевих жителів й здійснити забудову цієї ділянки, але завдяки активним протестам місцевого населення це вдалося зупинити, а замість планованої МЗС багатоповерхівки для «своїх» тут з’явився чудовий парк з такими от оригінальними скульптурами. Цікавим аспектом у побудові Пейзажної алеї є те, що вона була цілком створена за рахунок коштів місцевого населення та меценатів.
Однією з приємних особливостей алеї є те, що з цієї місцевості відкривається чудовий вид на Поділ і Задніпров’я, а також гори Києва: Замкову, Уздихальницю, Дитинку…
Але треба додати сюди свою «ложку дьогтю». Пейзажна алея не може жити спокійно – її дуже «люблять» нищити вандали. Дитячий парк не має офіційного статусу парку, тому й не отримує державного захисту. Але це не єдина проблема алеї. На сьогоднішній день у небезпеці перебуває ще й синій стоногий кіт - один з найяскравіших мешканців Пейзажної алеї, якого так люблять відвідувачі. Гаражі, на яких живе наш котик, збираються зносити (є на це право - вони належать приватній особі), і на їхньому місці знов прагнуть побудувати багатоповерхівку… Невідомо, чиєю перемогою завершиться ця справа, бо, за словами адвоката Марини Соловйової, яка захищає цей парк в судах, територія Пейзажної алеї – історичне місце, яке перебуває в місцевості «Софії Київської», і будівництво тут аніяк неможливе. Сподіватимемося на це!
Ніка Київлянка, спеціально для Київського КОДу
Проводит:
- Андреевский спуск изнутри
- Ночь в музее. Детская экскурсия-спектакль!
- Креативный Киев :) (стрит арт, кафешки, дворики)
- Бесплатная экскурсия в Андреевскую церковь
- Андреевская церковь ночью
- О чем молчат киевские горы
- Містичний скарб Київських гір
- В гости к ребе, батюшке и пастору с Подола
- Ночь в музее Булгакова(архив)
- Фан "Невероятная экскурсия"
- Дворики Подола