Личности
історик, лектор, одна з кращих гідів Києва
Ірена Хмельовська Проводит:
06.05.2020 Irena Khmelowska
Дуже дякую, пані Ольго, за Ваш відгук. На самому початку лекції я повідомила, що моєю метою є огляд існуючої інформації про скандинавів на Русі. За дві години немає можливості приділити увагу всім деталям. Що таке проросійська аудиторія у контексті вивчення скандинавської тематики мені не зовсім зрозуміло. І так, ця лекція, яка включає кілька великих тем розрахована на широку аудиторію. Мені дуже шкода, що Ви пропустили багато цікавої інформації, яку я розказувала про князя Олега й наводила уривки з скандинавських джерел, порівнювала їх з Новгородський І літописом та ПМЛ. Цьому було присвячено 3 слайди. Про княгиню Інгігерд теж подавалася інформація від часів її життя у Швеції, стосунків з Олавом Харальдссоном, стосунків з князем Ярославом за скандинавською версією. Єдине, в чому я з Вами можу погодитися це те, що я швидко говорила і цей факт міг вплинути на Ваше сприйняття. Дивно, що Ви не почули про Київ. Адже я розказувала про всіх 4 конунгів, які в Києві перебували. І дані з саг про їх перебування коментувала. На жаль, саги надають більше інформації про перебування скандинавів у Півнійчній Русі. З цим я нічого зробити не можу. Проте, Ви, мабуть, пропустили мою розповідь про скандинавську залогу у городищі Плісненськ на Львівщині, Витачів і Устя на Дніпрі та о. Березань. Я теж згадала про памятки археології на території Києва, повязані з скандинавами. Може не так розлого як мені самій би хотілося. Іще було про сюжет з Києва-Печерського патерика, повязіний з варягом Шимоном. Що ж стосується фінських племен, то я їх згадала на самому початку лекції. Ви теж, мабуть, не звернули уваги. Більше я про них не говорила, оскільки лекція присвячена все таки іншій темі. Я б дуже обережно користувалася картами з інтернету, байдуже чи вони англійські чи іспанські. Необхідно знати ким і коли вони зроблені і на основі яких джерел. Про Волзький шлях йшлося максимально (для оглядової лекції) розлого на самому початку. І його важливість для формування політій у північній русі я підкреслювала. Про Дніпровський шлях теж йшлося, і про Двінський. Якби лекція була присвячена тільки 9-10 ст., то я б цьому приділила більше уваги. Якщо Вам відомі підручники, які спотворюють наведену мною інформацію, то будь ласка наведіть приклад - яку інформацію і які підручники. І байдуже вони російські чи японські. Я користуюся працями вчених, які професійно займаються темою скандинавів на Русі. Серед них дійсно більшість росіян, що й не дивно. Це Мельнікова Е., Успенський Ф., Щавелев А., Джаксон Т., польський дослідник Ловмянський, українські дослідники Андрощук Ф. та Зоценко В. та інші. Ще раз дякую за Ваш час та увагу.
05.05.2020 Ольга
Вже після лекції зрозуміла, що вона скоріш спрямована на проросійську аудиторію, яка нічого не знає про вікінгів на Русі. Фактів дуже багато, але все дуже поверхнево й трохи нагадує реферат старанної школярки, яка зібрала кілька статей з Вікіпедії й виклала їх разом. Більшість часу лекція йде у форматі: а ось князь Олег, ну ви знаєте, а ось княгиня Іннігерта та її кохання, а ось ще хтось. При цьому лекторка сфокусувалась на житті північної частини Русі (тобто майбутньої Московії), але майже не звертала увагу на Київ та його роль. При цьому весь час лекторка згадувала лише варягів та слов`ян у якості населення тих країв. Але вибачайте - де ж угро-фіни?! Відкрийте будь-яку англомовну карту, що ілюструє той період й ви побачите мещеру як основне плем`я на території північної Русі. Але ж лекторка, судячи з усього, користується російськіми підручниками, які спотворюють інформацію. Також лекторка майже не приділила уваги Волжскому та Дніпровському торговому шляху, хоча саме існування цих шляхів, їх еволюція тісно пов`язані з життям та розвитком Русі та причинами, чому взагалі тут з`явилися варяги. В цілому, враження від лекції - це суцільне розчарування.
30.04.2020 наталія
Чудова лекція, дуже багато інформації, оскільки для мене тема майже нова, хочется ще і ще читати, шукати відомості щодо скандинавського періоду нашої вітчизни. Дякую пані Ірені за поштовх до нових досліджень, пошуків власного минулого та минулого Києва та карїни в цілому!
25.01.2020 Лилия
Для меня лекция была очень интересной и познавательной, захотелось поглубже вникнуть в скандинавскую тему Древней Руси, почитать саги и исследования. Возникло много вопросов. С удовольствием посетила бы эту лекцию еще раз.
17.01.2020 Сергей
Не смотря на капризничающий проектор удалось получить массу удовольствия от лекции. Ещё не могу не упомянуть замечательную локацию, где это всё проходило: треск дров в камине и истории про конунгов, что может быть лучше?
17.01.2020 Лариса Міщенко
Дякую за цікаву лекцію, яка проводилась 16.01.2020р. - `Норвезькі конунги в Київській Русі`. Якщо можна скинути на мою пошту джерела, якими ви користувалися, буду дуже вдячна. Щиро дякую.