Жизнь в Киеве
Мала опера: голова Леніна під шубою
Мала опера: голова Леніна під шубою

Автор Діана Куришко

Источник tochka.net

На Лук`янівці на вулиці Дегтярівській,5 знаходиться будівля навколо якої не вщухають скандали. Це колишній напівзруйнований клуб трамвайників, який  влада вже давно обіцяє перетворити на оперу.

Гроші на проект вже виділено. Проте до реконструкції приступити не можуть, поки землю під будівлею у власність міста не повернуть. Зараз ця земля належить приватній компанії «Будхол».

А поки будівля чекає на реконструкцію, у майбутній опері  продають шуби і трикотаж, а історичний фасад майже не видно за рекламними плакатами і банерами.

Не дивлячись на жалюгідний стан всередині будинку можна побачити ще багато чого цікавого — голову Леніна, годинникову вежу і багато ліпнини.

Тверезість і трамваї

У 1902 році завдяки Товариству тверезості на Лукянівці з’явився справжній терем. Товариство замовило у архітектора Михайла Артинова проект народного будинку, де можна було б проводити благодійні заходи.

Артинов оформив будинок у так званому «російською» стилі.  То був червоно-білий казковий терем. У його стінах працювали бібліотека, чайна, вечірні класи. В  великому залі проводилися популярні лекції і спектаклі, на яких виступали учні Миколи Лисенка. З 1910 року там був кінотеатр.

Після революції у колишньому народному будинку розмістили так званий «робітничий театр», а потім клуб трамвайників.

Ленін на підлозі

Клуб трамвайників розміщувався в будівлі до 2005 року. Оперна діва Євгенія Мірошниченко запропонувала перетворити його на оперу.  Під цю ідею створили комунальне підприємство «Мала опера». Проте приміщення без ремонту у жалюгідному стані перебуває вже 7 років.

Більше того, землю під будівлею київська влада  примудрилася здати в оренду приватній компанії «Будхол».

Тріщині на стінах і стелі, штукатурка, що обсипається, напівзруйнований актовий зал з величезним портретом Леніна і ліпнина у вигляді серпа і молота — такий вигляд має зараз центральний актовий зал.

Директор «Малої опери» Олександр Чуніхін жаліється, що у спадок від трамвайників йому залишилася напівзруйнована бібліотека.

«Тут була прекрасна бібліотека. Тисячі видань. Вони,коли виїжджали все це знесли у підвал, де дуже висока вологість. Там вода фактично стоїть. Книжки руйнувалися. Ми почали їх витягувати, щоб хоч щось врятувати», — розповів Чуніхін.

В грудні 2011 року голова КМДА Олександр Попов обіцяв, що Мала опера дочекається реконструкції наступного року.  Мовляв, до ремонту будівлі візьмуться, щойно повернуть землю під нею у власність міста і приватна компанія нібито на це вже погодилась.

В Головному управління культури КМДА news.tochka.net пояснили, що реставрацію будинку включили до Програми соціально-економічного розвитку Києва на 2012 рік, а  роботи намічено виконати у 2012-2013. Чуніхін каже, що на перший етап вже пообіцяли виділити 6,5 млн. гривень.