Достопримечательности Киева
Готична перлина Києва
Готична перлина Києва

Автор  Ірина ЛАБУНСЬКА

Источник Хрещатик

Понад сто років тому в Києві освятили одну з найвеличніших архітектурних окрас міста — костел Святого Миколая. Готична споруда досі викликає захват у киян та гостей столиці. Сьогодні вірні мають змогу лише частково використовувати будівлю костелу за її основним призначенням.

Костел Святого Миколая побудовано в 1899—1909 роках. Ділянку під храм виділили на численні прохання вірних Римо-католицької церкви. Власне, вони й зібрали кошти на будівництво. Роботу довірили молодому київському архітекторові Владиславу Городецькому. Він вирішив звести споруду в готичному стилі з високими стрілчастими вежами. Шпилі конструкції здіймаються на 62 метри. Під час будівництва використано тоді новий матеріал — залізобетон, а фундамент уперше в Європі опирався на бетонні палі. Скульптурні роботи виконано в майстерні інженера Саля. Новаторський витвір авторів став архітектурною перлиною Києва.

Попри це, в 1930-х роках приміщення собору слугувало складом. Пізніше там розмістили архів. У 1978 році в костелі вирішили розмістити будинок органної та камерної музики. Власне, орган, виготовлений чехословацькими майстрами і досі там. До слова, інструмент виготовляли таким чином, щоб він пасував до стилю костелу Святого Миколая. Під час реконструкції приміщення спеціально переробили для звучання музики. В процесі реставрації увагу приділили естетичному оформленню залу. Для нього виготовили стилізовані меблі, особливий паркет, а з Прибалтики привезли вітражі. 

На сьогодні ця архітектурна окраса міста і досі виконує подвійну функцію — храму і будинку музики. Вірні неодноразово просили, щоб, так би мовити, “Богові віддали Боже”. На їхнє прохання звернули увагу лише нещодавно, і міська влада думає над тим, куди можна “поселити” орган.