Личности
Павло Ковальов
Павло Ковальов
Гид по Киеву Павел Ковалев

Коли на дніпровських пагорбах та в урвищах, все ще не знищених забудовою ярів, запановує травень, Київ в своїх каштанових шатах здається безкінечним Космосом, міріадами споріднених світів, які виринають за кожним рогом, впевнено продираючись крізь скло та цемент сучасного мегаполіса. Але і в інші пори року – чи то в зелені липня, чи в білому костюмі січня, чи в кольоровому буянні жовтня він – справді велично-чудовий!
 
Київ різний та дивний, він вічний та невгамовний, він багато століть спав, як прадавній король-велет, аби знову розгорнутися у величі та красі. Його нищать та перелицьовують, він втрачає затишок та отримує пафос, він сміється, живе та страждає з тими та від тих, хто мешкає у ньому – і щиро відкривається тим, хто хоче ЗНАТИ. Для тих, хто пізнає його сутність, хто втаємничиться в його справжні думки, сни та мрії, він стає рідним, бажаним та щирим другом, захисником, улюбленцем та коханим.
 
Мене звати Павло Ковальов, та я відкриваю шифри цього міста. Вже більш ніж 10 років я мешкаю в Києві, який став для мене другою домівкою. Я вивчив його двори та яри, щілини та шпарини, підворіття, двері та брами. І з часом, черговий раз крокуючи його звивистими вулицями з групою екскурсантів, я відкрив для себе формулу, яка не дає стати «професійно байдужим» до розповідей про місто: я кожного разу споглядаю його наново, очами туриста, гостя. І це не аби як надихає та надає сили в новому спогляданні навіть вже сотні раз побаченого. Я займаюсь просвітництвом, та пишаюсь цим.
 
В мене є улюблені райони, вулиці та маршрути. У КОДі я пропоную вам декілька з них. Сподіваюсь, з часом буде більше. В мене своє, журналістське, бачення історії. Історії великої та малої, держави та міста, історії вулиці, будинку та людини. З вами, мої шановні друзі, ми пройдемось там, де дійсно мало хто буває, бо ці райони не лежать на туристичних шляхах. Запрошую до себе на прогулянки! 
 
І ще одне – статті та нариси. Я полюбляю їх писати. Сподіваюсь, ви станете моїми добрими читачами. Отже, йдемо гуляти Києвом, пані та панове!Екскурсія дуже змістовна і цікава, багато нових фактів та історій із життя відомих людей і не дуже відомих. Павло провів екскурсію дуже грамотно і артистично. Рекомендую відвідати всім.


Прекрасне МІСТО, чудова погода, приємний,ерудований гід - що ще потрібно, щоб відчути щастя буття!!! екскурсія 13.11.21


Светлана

Забуті садиби Святошина

Всем добрый день, экскурсия очень интересна , очень, мне приятно было окунуться в атмосферу некоего волшебства и ту атмосферу , тех годов. Надо настроиться что ходить 3 часа и может чуть больше по времени, но очень интересно и увлекательно :))) С детьми наверное будет трудно 3 часа выходить, а вот взрослым суперрр, особенно кто правый берег не знает и не был там часто, как я например :)))


Запишите двоих с КОД


Три рази звірилася, чи на той же самій екскурсії, щодо якої був залишений останній дивовижний (щоб не сказати більше) коментар, була і я. А коли повірила, що так воно і є, вирішила за важливе записати своє враження. По-перше, це була напрочуд цікава та інформативна екскурсія Солом`янкою, під час якої я не тільки захопилась історією місцевості, ії пам`ятками та біографіями особистостей, з якими вона пов`язана, але й щиро раділа відкриттям, які екскурсовод с захопленням робив разом з групою. Особистим відкриттям стало Солом`янське кладовище та Покровська Церква, неМосковського (як я вважала останні роки) патріархату. По-друге, екскурсовод надавав багато історичних довідок, фактів, які я з інтересом передивилась вдома - є про що замислитися, почитати, переповісти у сім`ї та друзям. А загалом, оскільки це вже друга моя екскурсія з Павлом, рекомендую цього екскурсовода як обізнаного, щирого, такого, що не тільки додержується історичної правди, а й сам, у справжньому захваті від подробиць, переповідає дотичні ним цікавинки. Можу додати, що патетики чи занурення в теологію ви тут й насправді навряд чи знайдете. І це для мене окремий повод порадити ці екскурсії друзям та самій знову вирушити до нових відкриттів Києва з Павлом:)


Екскурсоводу я би побажала бути більш делікатним, особливо там, де річ іде про віру, або попереджувати, щоб приходжані канонічних конфесій не приходили на екскурсію, і не витрачали марно гроші. Дозволять собі непристойні коментарі до церкві і її Священоначалія недопустимо. Я була змушена покинути екскурсію через те, що знущались з моіх релегійних почуттів. Дуже прикро. Бажаю ознайомиться гз історію церкви і бути більш коректним. До цього екскурсоводу ніколи не піду. Незадовільно.


Екскурсія 21.11.20 Ми поринули в світ художників, скульпторів - людей творчих, які жили в Києві в минулому столітті і набагато раніше. Вони ходили тими ж вулицями, якими нас вів Павло К. по Кудпявцю, розповідаючи цікаві історії про будівлі і їхзнаменитих мешканців, чим вони жили і що залишили... Було дуже холодно і цікаво. Щиро дякую.


Чудесная экскурсия, у меня это уже пятая с Павлом. Очень интересно, много новой информации, все живо и остроумно изложено!


Павло Ковальов неймовірно обізнаний в історії, місцевості і будинках. Розповідає грунтовно, захопливо і неймовірно харизматично. Екскурсійний маршрут добре продуманий і цікавий. Розповіді допомагають переміщатися в ту епоху, про яку розповідає Павло Ковальов. Дуже рекомендую цього екскурсовода і саме цю екскурсію. Для мене Київ і улюблені вулиці відкрилися після його розповідей зовсім по - іншому. Я зрозуміла `дивні` орієрінтири на вулицях, які знайшли нарешті пояснення за стільки років!) Дякую Вам.


Прекрасная экскурсия, это уже моя третья с Павлом. Рекомендую, очень интересно, узнала много нового!


Лариса Попова

Забуті садиби Святошина

Экскурсия очень понравилась. Мы приятно погуляли по зеленым улицам Святошино под увлекательный рассказ Павла. Увидели то, чего не замечали, проходя мимо, узнали интересные истории из прошлого. Павел - прекрасный рассказчик. Спасибо за чудесный вечер!


Спасибо огромное Павлу за интересную экскурсию! С удовольствием прийду ещё. И очень жду отдельных экскурсий по кладбищам)


Досить змістовно, але назва не зовсім відповідає самій екскурсії. Особисто для мене було багато моментів з біографій маловідомих людей, сподобались цікаві будівлі


Це моя друга з Павлом Ковальовим. В другий раз дуже сподобалося. Дуже змістовна і цікава новою іноформацією екскурсія! 3 години пролетають швидко))


Відвідала екскурсію `Вулицями скоморохів, святих та шпигунів`, яку проводив Павло. Цікаві історії привідкрили завісу жителів району, в якому тепер живу. Будівлі та місця відкрилися у новому світлі. Дуже рекомендую. Окрема подяка за клієнтоорієнтованість, яка проявилася у турботі про відвідувачів та організованості у складних умовах.


Сегодня была на экскурсии `Теплый Кудрявец`.Для меня это родные места, я родилась и выросла в одном из этих старых, еще сохранившихся домов. Поэтому мне было интересно подробнее узнать историю этого места. С большим удовольствием слушала Павла Ковалева. Настоящий профессионал! Знающий и увлеченный человек! Открыл много нового для меня. Отличная интересная экскурсия!


Огромное спасибо Павлу Ковалёву за интересную холодную экскурсию! ) Несмотря на ветреную погоду – было очень увлекательно! Наша небольшая группа узнала много интересных фактов о домах и улицах Киева и его обитателях: о жизни актрисы Софии Тобилевич, о картине «Жертва фанатизма» и сюжетах из жизни дореволюционного украинского села художника Николая Пимоненко, о скандале с картиной и этикеткой водки «Спотыкач», где жил в 1943 г. Никита Хрущёв и американские шпионские страсти, чем знаменит доходный дом Карла Бульона и его фабрика, и многое-многое другое. Совет: если погода холодная и ветреная – возьмите с собой термос с горячим чаем/кофе и не отказывайте себе в удовольствии походить по улицам Киева!)


02.02.20 была на экскурсии `Теплый Кудрявец`. Осталась очень довольна не только прекрасной прогулкой,услышанной информацией, но хочу отметить прежде всего самого экскурсовода Павла Ковалева. Влюблен в город,историю, искусство, увлечен и честен. Материал подобран прекрасный, познавательный, интересный.Экскурия `не сырая`. Желаю Павлу успехов и рекомендую посетить экскурсию у профессионала. Одна просьба: использовать микрофон. Спасибо КОД


Это моя вторая экскурсия с Павлом! И второй раз я в искреннем восторге от неизбитости информации и от подачи материала! Браво!


На каждой экскурсии всегда узнаешь что-то новое для себя, хоть 1 факт или событие. А на этой экскурсии - для меня 80% из рассказанного и увиденного было открытием! Огромная благодарность Павлу за удивительные и яркие истории о жизни и творчестве выдающихся киевлян! Настоятельно рекомендую всем! Приятно слушать образованного и увлеченного своим делом человека!


Была на экскурсии 31 мая. Очень понравилось! Мне казалось, что я знаю там все дворики (училась 4 года в бывшем техникуме радиоэлектроники на Львовской площади), но оказалось не знаю почти ничего. Много интересной и познавательной информации, есть о чем поразмышлять, вспомнить и сделать выводы. Спасибо, Павлу! Вечер пятницы прошел очень необычно!


Просто і в той же час зворушливо! Чудовий екскурсовод, чудовий настрій! Дякуємо!


Неімовірно цікава екскурсія! Багато несподіванок і відкриттів, захоплююча розповідь! Дякуємо Павлу Ковальову за цю подорож по романтичному, харизматичному, на жаль поступово зникаючому, району нашого міста. Всім раджу!)


Насыщенная экскурсия. Очень много информации за короткое время. Экскурсовод прям очень любознательный, не знаю как столько информации помещается в голове у одного человека ))))


Даже цікава екскурсія-багато дізнаєшься про вже відомі місця. Але особливо сподобались історії,які пов`язані з ними! Ми так багато не знаємо про нашу історію та видатних людей нашої країни. Дуже дякую за екскурсію гіду!


Очень интересная экскурсия замечательно провела время. Всегда узнаю что-то новое для себя. Вот вчера узнала про мариавитов и один известный дом в нашем городе.А кому интересно кто такие мариавиты и где они были в нашем городе приходите на экскурсию 😉


Огромное спасибо Павлу за замечательное путешествие в прошлое. Время прошло совершенно незаметно и с несомненной пользой. До этого посетила экскурсию `Киевский Кудрявец`, которую проводил также Павел. Впечатления незабываемые, полное погружение в атмосферу былых времён.


Величезна подяка Павлу за цікаву екскурсію. Неймовірно, скільки визначних людей та подій пов`язані із маленьким куточком Києва, обмеженим кількома вулицями.


Пiзнавально навiть для тих, хто багато бачив у цiй мiсцевостi! Дворики, розповiдi про художникiв та просто цiкавi розповiдi)))


Была на экскурсии 06.05. Экскурсия действительно романтичная. Много колоритных тихих улочек и красивых мест, рассказы про художников, `Парк памятников`. Понравилось, что Павел показывал репродукции картин художников, о которых рассказывал. `Самая маленькая руина` Киева выглядит очень живописно. Спасибо Павлу, отлично погуляли!


Была на экскурсии 27.05. Выражаю огромную благодарность Павлу - узнала очень много интересного о таких, на первый взгляд, знакомых улочках.


З Павлом завжди цікаво, його знання Києва - історії місцин, будинків, людей - вражаюче. На цій екскурсії він відкрив нам зовсім невідомий Кудрявець - із рештками старовини, що встояли проти чисельних `будівельних бумів`. Дивними перетинами доль людей, пов`язаних із Кудрявцем - відомих і тих, памя`ть про яких намагались викреслити із нашої історій.


Трудно слушать человека. Во первых слегка заикается местами, во-вторых говорит не громко, на людной улице слышно только если идешь/стоишь рядом. В третьих иногда говорит что-то на ходу если успеваешь рядом, то ещё слышно, если часть группы отстает - не судьба, экскурсовод даже не оглядывается.


29.04. Экскурсия по Кудрявцу. Спасибо за интересную, очень насыщенную экскурсию. Узнала очень интересные факты о художниках живших и творивших в Киеве. Эта экскурсия соединила прошлое и настоящее нашего города. Павел `переместил` нас в древний Киев и показал как прошлое и настоящее существует бок-о-бок.


Очень познавательная и инересная экскурсия столько нового и интересного узнала для себя. Хоть и ходили долго но время пролетело совершенно незаметно за увлекательными рассказами Павла. Жду новых экскурсий.


Очень познавательная экскурсия.Множество исторических фактов, биография знаменитых людей того времени,фотографии старого города.Павел настоящий профессионал своего дела.Нам очень понравилось.Благодарим за прекрасно и познавательно проведенный выходной день!!!